Żyj na zdrowie!

Dziewczyny chodzą na fitness, a chłopaki na siłownię. Taki stereotyp wydaje się ciągle żywy. Czy słusznie? Czy dziewczynom chodzi tylko o figurę, a chłopakom o mięśnie?

Fitness to tak naprawdę styl życia. Kobieta, która się zdrowo odżywia, ćwiczy regularnie i dba o siebie, jak i facet, który ćwiczy na siłowni i zamiast używek wybiera odżywki, wpisuje się w tę filozofię.

O co chodzi w tym fitnessie

To z reguły zajęcia grupowe – klika lub kilkanaście osób wykonuje ćwiczenia wskazane przez instruktora. Często w rytm muzyki i przeważnie w określonym celu:

  • poprawienie wydolności
  • zrzucanie zbędnych kilogramów i kształtowanie sylwetki
  • relaksacja

Skupienie się na jednym rodzaju aktywności jest lepsze niż żadna, ale nie jest optymalne. Chodząc tylko na zumbę, stracimy parę kilogramów, poprawimy sobie nastrój i trudniej będzie o zadyszkę przy wchodzeniu po schodach, ale mięśnie nie będą tak ładnie widoczne. Trening trzy razy w tygodniu na siłowni wyrzeźbi ładnie ciało, ale nie zagwarantuje, że podbiegając do autobusu się nie zasapiesz.

Ważne jest, aby dobrać intensywność i rodzaj ćwiczeń do swoich możliwości i oczekiwań. Lepiej zacząć wolniej i spokojniej, niż szybko się zniechęcić tym, że odstaje się od reszty grupy lub nabawić kontuzji. Dobrym pomysłem jest wcześniejsza konsultacja z trenerem personalnym, który pomoże ustawić dietę i plan ćwiczeń. Idealnie byłoby móc wygospodarować tyle czasu, aby w tygodniu wykonać kilka treningów – każdy pod innym kątem. Wówczas zadbamy o większość partii mięśniowych, a nasza sprawność poprawi się kompleksowo.

Jakie są rodzaje ćwiczeń w fitness clubie

Najpopularniejszy jest aerobik, czyli ćwiczenia wykorzystujące elementy tańca. Energiczne i pozwalające się zmęczyć, więc jest chętnie wybierany przez kobiety. Nadaje się i na początek przygody ze sportem i do utrzymywania formy. Mięśnie nie będą mocno wyrzeźbione, ale to dla wielu pań argument za.

Dla bardziej wymagających, w wielu klubach organizowane są również zajęcia mieszane, dla osobom z deficytem czasowym, które chcą rozwijać wszystkie partie ciała np. zumba z elementami wzmacniającymi uda, brzuch i pośladki.

Fitness club ma również ofertę dla panów. Crossfit to bardzo intensywny trening, wymyślony do szkolenia sił specjalnych. Porusza intensywnie wszystkie partie mięśni, wymaga dość dużej kondycji, więc raczej nie jest polecany dla początkujących. Siłownia to miejsce, w którym pracuje się głównie nad wyglądem mięśni.

Fitness to nie tylko sport

Żyjąc w stylu fitness nie można zapominać o zdrowej diecie. Mięśnie do pracy potrzebują energii, a im więcej pracy wykonują tym stają się silniejsze i większe – potrzebują więc budulca. Planując dietę, pamiętaj, aby dostarczyć organizmowi wszystkich elementów – węglowodanów, białka i tłuszczy. No i w końcu odpowiednia ilość snu. To kluczowe, żeby układ nerwowy się zregenerował.

Dopiero połączenie tych trzech elementów – zdrowe żywienie, aktywność fizyczna i wypoczynek – pozwalają utrzymać organizm w stanie równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *