Rower. Ale jaki?

Rower ma same zalety – poruszając się nim ominiemy wszelkie korki, zamiast zapachu spalin podczas przejażdżki możemy wąchać kwiaty, dbamy o ekologię. To tylko kilka zalet jazdy rowerem. Ten środek lokomocji pozwoli nam też wyrzeźbić idealną sylwetkę i wyrobić sobie dobrą kondycję. Aby jazda na dwóch kółkach była dla nas samą przyjemnością, przed zakupem dowiedzmy się, jak wybrać rower idealny do naszych potrzeb. Najważniejsze to dobrać rower odpowiedni do naszego wzrostu, inaczej zawsze podczas jazdy będziemy czuć dyskomfort, szybciej się zmęczymy, a także będziemy mieli mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Tak się stanie, zarówno w przypadku za dużego, jak i za małego roweru. Najlepiej przed zakupem wybrać się rowerem na krótką przejażdżkę, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli rower jest z ramą, to powinniśmy mieć kilka centymetrów luzu pomiędzy nią a kroczem.

Aby obliczyć odpowiednią dla nas wysokość roweru, należy stanąć boso w wyprostowanej pozycji przy ścianie. Zmierzyć należy odległość pomiędzy kroczem a podłogą, a wynik pomnożyć razy 0,57 w przypadku rowerów górskich, razy 0,63 w przypadku trekkingowych i razy 0, 66, jeżeli planujemy zakup roweru szosowego.

W niewielkim stopniu wysokość można dostosować regulując wysokość siodełka, ale nie możemy liczyć, że to rozwiąże problem. Istotna jest nie tylko wysokość, ale i długość roweru. Im jest dłuższy, tym będziemy jeździć bardziej nachyleni, na za krótkim nasza sylwetka będzie bardzo wyprostowana, co też nie jest wygodną pozycją na dłuższą metę. Kupując rower przez Internet, często możemy spotkać się z tabelkami, które szczegółowo pokazują, jak dobrać wysokość ramy do naszego wzrostu czy długości nogi. Przed decyzją o wysokości i długości roweru trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie po jakim terenie będziemy jeździć. Od tego zależy czy najlepszy dla nas będzie rower górski, miejski, trekkingowy czy może szosowy. Niezdecydowani mogą pokusić się o zakup roweru uniwersalnego, który sprawdzi się na różnych powierzchniach. Nie bez znaczenia jest cena roweru. Oczywiście nie warto kupować tych najtańszych, które mogą nie przetrwać sezonu, ale nabywanie drogich też warto przemyśleć, by nie kupować tych, które do niczego nam się nie przydadzą. Na duże wydatki powinni być przygotowani jedynie ci, którzy chcą jeździć wyczynowo czy brać udział w wyścigach.