Wszystko, co powinniście wiedzieć o nordic walking

Nordic walking to zajęcie dla tych, którym brak kondycji lub motywacji, by uprawiać bardziej wyczynowy sport, a jednocześnie spacer po parku ich nie satysfakcjonuje. Ten rodzaj rekreacji pokochali głównie seniorzy, dla których wędrowanie z kijkami jest najlepszą motywacją, by wyjść z domu. W niektórych miastach powstają nawet specjalne szlaki dla „walkingowców, gdzie można znaleźć tablice informacyjne z propozycjami ćwiczeń gimnastycznych czy instrukcje trzymania kijków. Nordic walking może bowiem mieć zbawienny wpływ na naszą kondycję i sylwetkę, pod warunkiem, że trzymamy się pewnych zasad i odpowiednio używamy kijków. Niezwykle ważną rzeczą jest także wybór kijków do nordic walking. Choć stały się powszechnie dostępne, to nie warto kupować tych najtańszych. Najlepiej zdecydować się na takie o regulowanej długości i z rękawicą, która jest wykonana z oddychającego materiału – te z supermarketów raczej nie mają tych zalet. Wybierając odpowiedni dla siebie kijek, należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze leży w dłoni – zbyt gruba albo uwierająca rękojeść będzie nam przeszkadzać podczas marszu. Istotne jest także umiejscowienie rękawicy – najbardziej praktyczne są te z regulowaną wysokością, wtedy bez problemu dostosujemy ją do naszej dłoni.

Nordic walking powstał w latach 20. ubiegłego wieku w Finlandii, ale spopularyzował go i opisał pod koniec lat 90. Marko Kantaneva.

Dobrej jakości kij powinien być wyposażony w różnego rodzaju końcówki. Inne sprawdzają się podczas chodzenia po piasku, a inne po asfalcie czy śniegu. Zanim zdecydujemy się na zakup kijków do nordic walking, sprawdźmy też takie szczegóły jak to, czy zapięcie się łatwo odpina i zapina – od takich drobiazgów w dużej mierze zależy nasz komfort użytkowania kijków. Sprawdźmy też wagę kijków – im są lżejsze, tym bardziej komfortowe w użytkowaniu. Najlepszej jakości są te wykonane z włókna węglowego – mają największą wytrzymałość i doskonale tłumią drgania. Kijki powinny być też dopasowane do naszego wzrostu – jeżeli mierzymy 1,70 cm to powinny mieć około 115 cm wysokości. Na rynku dostępne są kijki w różnych wysokościach – różnica pomiędzy nimi to 5 cm. Warto się też zastanowić, czy wybrać kijki o stałej czy regulowanej długości, a może składane, które łatwo spakujemy do bagażnika czy walizki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *