Parkour

Parkour to sport, który nie przez wszystkich jest akceptowany. Wielu widzi w nim elementy zbyt daleko idącego ryzyka, uważa że jego pasjonaci przekraczają granice bezpieczeństwa. Jest w tym stwierdzeniu ziarno prawdy, parkour zaliczany jest bowiem do sportów ekstremalnych. Nie znaczy to jednak, że zawodników nie obowiązują żadne zasady i nie liczy się dla nich bezpieczeństwo. Przede wszystkim, wychodząc w miasto – bo to miasto zazwyczaj służy im do prezentowania swoich umiejętności – powinni zadbać o odpowiedni strój. Ubranie nie może krępować ruchów i przeszkadzać w bezpiecznym pokonywaniu przeszkód. Ważne są wygodne sportowe buty – doskonale sprawdza się obuwie biegowe. Bardzo praktyczne są także sportowe rękawiczki (np. rowerowe), które chronią dłonie i powodują lepszą przyczepność do powierzchni. Chcąc uprawiać parkour musimy bardzo dużą wagę przywiązywać do bezpieczeństwa – wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i można ponieść groźne konsekwencje. Każdy skok powinien być wcześniej przez zawodnika sprawdzony i dokładnie zaplanowany, a podczas jego wykonywania należy być bardzo skoncentrowanym na tym, co się robi.

Za twórcę parkour uznaje się Davida Bella, któremu o takim sposobie pokonywania przeszkód opowiedział ojciec, który walczył na wojnie w Wietnamie.

Trzeba też mierzyć siły na zamiary – popisywanie się umiejętnościami, które jeszcze nie do końca są mocną stroną zawodnika, może skończyć się wypadkiem. Z drugiej strony, rutyna też może być zgubna – nawet jeżeli którąś z akrobacji wykonywaliśmy już setki razy, to chwila nieuwagi i braku koncentracji może sprawić, że tym razem się nie uda. Jednym z najważniejszych obowiązków przed „pokonywaniem przeszkód, które inni omijają”, jest rozpoznanie terenu. Rzut oka nie wystarczy, by się przekonać, że zaplanowany przez nas skok skończy się bezpiecznie i bezboleśnie. Trzeba sprawdzić szczegółowo każdy element trasy, jaką zamierzamy pokonać – być może solidne na pierwszy rzut oka barierki, tak naprawdę ledwo stoją i nie wytrzymają naporu naszych nóg czy rąk. Parkour to sport bardzo ekscytujący i co i rusz dostarczający nowych wrażeń. Jednak, aby go uprawiać nie wystarczy tylko kondycja fizyczna, potrzebny jest tez zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *