Agility

Chcesz uprawiać jakiś sport, a nie masz z kim – kup sobie psa. A najlepiej przygarnij ze schroniska. Taki partner nie tylko będzie ci towarzyszył w twoich aktywnościach, ale wręcz cię do nich zmusi i będzie gwarancją regularności. Z psem można biegać, jeździć na rowerze, wędrować po górach, uprawiać fitness, a nawet pływać kajakiem albo łódką. Sport, w którym to pies gra pierwsze skrzypce to agility, ale opiekun czworonoga też może mieć z niego frajdę i korzyść. Agility polega na prowadzeniu psa z wykorzystaniem zrozumiałych przez niego komend, z pomocą których pokona specjalny tor przeszkód. Agility można trenować na psich placach zabaw, a umiejętności czworonoga sprawdzić podczas organizowanych zawodów. Sprzęt do agility to przede wszystkim tunele, płotki, kółka i drążki do slalomu. Największą frajdę ten rodzaj aktywności sprawi psom rasy owczarek australijski, border collie, jack russel terrier i owczarek szetlandzki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do tego sportu zachęcić psiaka innej rasy lub nawet kundelka.

Zdaniem specjalistów, posiadanie psa ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Czworonożny przyjaciel pomaga zredukować stres, obniżyć ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu.

Uprawianie agility przynosi same korzyści, wyrabia u psa lepszą koordynację ruchów, wzmacnia siłę mięśni i poprawia równowagę. Z ukochanym czworonogiem możemy też uprawiać dogfrisbee, czyli sport, który polega na łapaniu przez psa rzucanego mu plastikowego krążka. Warto się nim zainteresować, jeżeli nie mamy w pobliżu toru przeszkód i nie chcemy ponosić dużych nakładów finansowych. W sklepach można już kupić specjalne frisbee przeznaczone dla psa. Wcześniej jednak warto potrenować z psem, wykorzystując do tego celu jakiś miękki przedmiot, dopóki pies nie nabierze wprawy w łapaniu. Dyscypliny, w których udział biorą psy noszą ogólną nazwę sporty kynologiczne, prócz wspomnianych zaliczane są do nich także psie zaprzęgi, canicross (bieg przełajowy), fly ball (łapanie piłki wyrzucanej z maszyny) czy coursing (wyścig psów na torze) i kilka innych. Ruch to zdrowie, posiadanie psa również – połączenie jednego z drugim to gwarancja długowieczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *