A może kajak?

Spływ kajakowy to atrakcja, którą trzeba przeżyć chociaż raz w życiu. Zazwyczaj jednak na jednym razie się nie kończy, bo to przygoda, która wciąga. Czasem do tego stopnia, że decydujemy się na zakup własnego kajaka. Kajaki dzielą się na rekreacyjne, sportowe i turystyczne. Ze względu na zastosowany materiał rozróżniamy te wykonane z polietylenu, kompozytów, tworzyw plastycznych, a także kajaki składane oraz tak zwane „drewniane”, czyli wykonane ze sklejek lub sklejanych listewek. Jaki kajak wybrać zależne jest też od tego, gdzie i w jakim celu zamierzamy pływać. Dla osób, które spływ kajakiem traktują jako wakacyjną przyjemność przeznaczone są kajaki rekreacyjne. Są one szersze niż pozostałe modele i mają duży kokpit, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie jest łatwe. Takim kajakiem można się wybrać, aby podziwiać piękne widoki albo łowić ryby. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, by nim się bezpiecznie poruszać. Kajaki rekreacyjne nazywane są także turystycznymi.

Za wynalazców kajaka uznaje się Eskimosów. Początkowo była to łódź, którą na łów wyprawiali się myśliwi. Pierwsze kajaki były budowane przede wszystkim ze skór dzikich zwierząt.

Wyższa szkoła jazdy to pływanie kajakiem po morzu. Przeznaczone są do tego kilkuosobowe kajaki morskie, które mają inny kształt niż pozostałe kajaki, dzięki czemu bez problemu pokonują nawet spore fale. Kajaki górskie wyposażone są w plastikowy kadłub, który pozwala na odbijanie się od ostro zakończonych skał bez ryzyka, że w kajaku powstanie dziura czy przeciek. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie kajak należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważna jest między innymi jego długość – krótszy kajak jest bardziej stabilny, ale stawia większy opór i trudno się płynie, co na dłuższą metę może skutkować zmęczeniem. Nie istnieją kajaki uniwersalne, które nadają się zarówno do pływania morzem i górskimi potokami. Dlatego, jeżeli chcemy spróbować obu tych aktywności, to musimy zainwestować w dwa kajaki. Gdy już się zdecydujemy na najbardziej odpowiedni dla nas model, nie zapomnijmy o zakupie niezbędnych akcesoriów. To przede wszystkim kamizelki asekuracyjne, ale też na przykład wodoszczelne etui i futerały na dokumenty i inne drobiazgi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *