Pierwszy krok w chmurach

Istotą większości dyscyplin sportowych jest rywalizacja z przeciwnikiem. Uprawiając sporty ekstremalne, walczymy z własnymi słabościami, strachem, a czasem lenistwem. Przede wszystkim dostarczamy sobie niezapomnianych wrażeń, w których na co dzień towarzyszy nam adrenalina. Sportem ekstremalnym tylko dla odważnych jest spadochroniarstwo. Od czego jednak zacząć tę niekończącą się przygodę ze spadochroniarstwem? Pierwszy skok oddaje się zwykle w tandemie, a naszym towarzyszem jest doświadczony instruktor. Ten rodzaj skoku oddawany jest z wysokości 4 tysięcy metrów, a prędkość spadania już po kilku sekundach wynosi około 180 km na godzinę. Za otwarcie spadochronu odpowiedzialny jest instruktor i robi to zwykle po około 50 sekundach spadania. Choć spadających łączy uprzęż, to podczas lotu w żaden sposób to nie przeszkadza. Spadając, kursant może przez chwilę sterować spadochronem, dopiero przed lądowaniem stery przejmuje instruktor. Początkujący spadochroniarz w tym momencie powinien skupić się na prawidłowym lądowaniu, które w jego przypadku wymaga tylko podkurczenia nóg – resztą zajmuje się instruktor.

Felix Baumgartner wzleciał balonem wyżej niż wzniósł się jakikolwiek samolot. 14 października 2012 roku pokonał barierę dźwiękową i skoczył ze spadochronem z wysokości 39 kilometrów. Tym wyczynem pobił aż trzy rekordy.

Jeżeli ten pierwszy krok w chmurach sprawi, że zakochamy się w spadochroniarstwie – a tak prawdopodobnie będzie – to czas zapisać się na kurs, który da nam uprawnienia do uprawiania tego sportu. Licencja AFF to skrót od Accelerated Freefall. Aby ją zdobyć należy wpierw ukończyć część teoretyczną, podczas której dowiemy się przede wszystkim, jak bezpiecznie spadać i sterować spadochronem podczas lotu tak, by wylądować tam, gdzie planowaliśmy. Przedmiotem szkolenia jest też sprawne opuszczenie samolotu i zachowanie w sytuacjach awaryjnych. Część praktyczna kursu to przede wszystkim skoki. Pierwsze odbywają się w towarzystwie dwóch instruktorów, którzy oceniają sylwetkę i poprawiają wszelkie błędy kandydata na spadochroniarza. Kolejne skoki szkoleniowe odbywają się już z jednym instruktorem. Aby zapisać się na kurs trzeba mieć ukończone 16 lat i nie mieć żadnych zdrowotnych przeciwwskazań – wykluczone są przede wszystkim epilepsja i cukrzyca.