Kiedy warto zgłosić się do lekarza sportowego?

Coraz popularniejszy jest zdrowy styl życia, związany zarówno z dietą, jak i z aktywnością fizyczną. Można powiedzieć, że nastała bardzo zdrowa moda na bieganie i niezależnie od pory roku na ulicach polskich miast możemy zauważyć wielu amatorów i zawodowców. Każda osoba, która zajmuje się sportem, powinna przechodzić okresowe badania u lekarza sportowego. Na czym polega jego praca?

Lekarz sportowy – kto może zostać jego pacjentem?

Do lekarza sportowego może udać się każdy. Często osoby, które amatorsko zajmują się sportem, mają wrażenie, że wizyta u tego lekarza zarezerwowana jest wyłącznie dla zawodowych sportowców. To nieprawda. Lekarz sportowy bada ciało człowieka i procesy zachodzące w jego organizmie wskutek aktywności fizycznej lub jej braku. W związku z tym do lekarza sportowego mogą udać się również osoby, które wcale nie uprawiają sportu. Dzięki profesjonalnej konsultacji osoba nieaktywna fizycznie dowiaduje się, jaki wpływ ma brak ruchu na jej organizm – jest to często bodziec do rozpoczęcia aktywności. Lekarz sportowy często sam zaleca określone ćwiczenia po szczegółowym zbadaniu wydolności i warunków fizycznych danego człowieka. Dziedzina, jaką zajmuje się lekarz sportowy, to medycyna sportowa.

Medycyna sportowa – zakres badań

Osoby, które chcą zająć się daną dyscypliną sportową mniej lub bardziej profesjonalnie, powinny udać się do lekarza sportowego, by dowiedzieć się, czy mają odpowiednie warunki do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Zdarza się niestety, że osoby, które nie mają predyspozycji np. do biegania, ze względu na otyłość lub inne problemy zdrowotne, zaczynają zajmować się tą dyscypliną, co później może skutkować problemami z układem kostno-stawowym i licznymi kontuzjami. Konsultując to z profesjonalistą, mamy gwarancję, że dana aktywność fizyczna będzie dla nas przyjemna i bezpieczna. Osoby regularnie uprawiające sport powinny przechodzić okresowe badania kontrolne, dzięki którym możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian w organizmie spowodowanych uprawianiem danego sportu. Jest to niezwykle ważne dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które dbają o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Co więcej, do zakresu obowiązków lekarza sportowego dochodzą również takie działania jak: regulowanie metod żywienia i treningu osób aktywnych fizycznie, kontrolowanie efektów treningów, profilaktyka urazów, walka z dopingiem oraz rehabilitacja sportowa. Gdzie znaleźć profesjonalną pomoc z zakresu medycyny sportowej?

Przychodnia sportowa Rehasport

Profesjonalny lekarz medycyny sportowej jest jedną z osób, które zatrudnia specjalistyczna przychodnia sportowa Rehasport. Warszawa, Poznań, Gdańsk i Konin są miastami, w których działa ta nowoczesna klinika rehabilitacyjna. Z usług lekarza sportowego w Rehasport korzystają najlepsi polscy sportowcy, lecz na wizytę może umówić się każda osoba wymagająca konsultacji z lekarzem medycyny sportowej. Warto pamiętać o tym, że ważne jest prawidłowe uprawianie sportu, a brak konsultacji ze specjalistą i wyczerpujący amatorski trening może często doprowadzić do kontuzji.