Problemy biegaczy – o tym jak przebiega rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych

Bieganie już od kilku lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych sportów rekreacyjnych wśród Polaków. Wiosną i latem biegaczy – amatorów da się spotkać niemal przy każdej przechadzce po parku, czy podczas wakacyjnego pikniku w lesie. Bieganie bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, pomaga w spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej, modeluje sylwetkę oraz ma korzystny wpływ na krążenie i wzmocnienie pracy serca. Czynność ta ma jednak również swoje wady. Urazy, zwichnięcia, skręcenia, czy obtarcia stanowią nieunikniony rezultat działań zarówno zawodowego biegacza, jak i wszystkich dobrze nieprzygotowanych do uprawiania tej dyscypliny, amatorów. Jednymi z najczęściej pojawiających się problemów, które wymagają interwencji chirurgicznej są urazy łąkotki w kolanie i oraz zerwanie ścięgna Achillesa.

Szycie łąkotki – rehabilitacja ruchowa

Dotkliwy uraz łąkotki bardzo poważnie wpływa na funkcjonowanie naszego ciała, a w szczególności na proces poruszania się. Ze względu na to, że łąkotka pełni ważną rolę w naszym organizmie, szybka interwencja ze strony chirurga ortopedy jest kluczowa i rzutuje na cały późniejszy okres rekonwalescencji. Proces dochodzenia do zdrowia po tym zabiegu powinien trwać około 3 miesięcy, przy wizycie u fizjoterapeuty około 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście całkowita długość tego czasu jest uzależniona od możliwości i czasu, jaki możemy poświęcić na rehabilitację. Fizjoterapia zatem powinna składać się, oprócz standardowego schładzania, między innymi z ćwiczeń w postaci ruchów biernych aż do granicy bólu, ruchów samowspomaganych, ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy oraz mięśnie pośladków, masaży rozluźniających oraz elektrostymulacji.

Szycie ścięgna Achillesa – sposoby fizjoterapii

Naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu ścięgna Achillesa towarzyszy ogromny ból. Uraz ten uniemożliwia poruszanie się, dlatego po operacji w postaci zszycia należy natychmiastowo rozpocząć działania rehabilitacyjne. Bardzo ważne jest przede wszystkim odpowiednie zadbanie o miejsce, w którym nastąpiło zszycie. Fizjoterapia powinna zacząć się już od razu po operacji i trwać niemal do 24 tygodnia po dacie wykonania zabiegu. Pierwszy etap rehabilitacji zwykle obejmuje krioterapię. Po wstępnych zabiegach przechodzi się do ćwiczeń izometrycznych w postaci napinania mięśni i powolnych ruchów stopy. Następnie można przejść do nauki chodzenia przy pomocy kul, rozpocząć magnoterapię oraz laseroterapię w dawkach zalecanych przez lekarza prowadzącego.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą zabiegów fizjoterapeutycznych w naszych oddziałach kliniki rehabilitacyjnej w Warszawie i Poznaniu. Skontaktuj się z nami! Dowiedz się więcej na https://www.rehasport.pl/