Najpowszechniejsze urazy stawu łokciowego

Wielu z nas cierpi na urazy stawu łokciowego. Są one często spowodowane czynnościami takimi jak praca przy komputerze czy uprawianie sportu. Do najpowszechniejszych urazów stawu łokciowego należą schorzenia takie jak łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Czym się one charakteryzują, jak i ich uniknąć i gdzie zgłosić się na rehabilitację?

Łokieć tenisisty

Dolegliwość zwana łokciem tenisisty jest zapaleniem przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Łokcia tenisisty możemy nabawić się, wykonując intensywne i naprzemienne ruchy prostowania i odwracania nadgarstka. Najczęściej schorzenie to dotyka tenisistów, osób pracujących przy komputerze (pisanie na klawiaturze) i majstrów (częste używanie śrubokręta). Skąd jednak wiedzieć, że dana dolegliwość jest właśnie łokciem tenisisty? Jeśli odczuwasz przewlekły ból po bocznej stronie stawu łokciowego promieniujący w stronę nadgarstka i przedramienia, który nasila się wraz z prostowaniem nadgarstka, prawdopodobnie cierpisz na łokieć tenisisty. Jak ustrzec się przed tą bolesną dolegliwością? Sportowcy nie mogą zapominać o odpowiedniej rozgrzewce, która jest niezbędna przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, oraz opanowaniu prawidłowej techniki. Natomiast pracownikom biurowym zaleca się stosowanie do zasad ergonomii pracy.

Łokieć golfisty


Schorzenie to występuje w medycynie pod nazwą entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Objawia się ono bólem po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, który ogranicza zakres ruchu i czucie. Dolegliwość ta dotyka najczęściej osoby powyżej 35. roku życia, jednak nie jest to regułą. Jeśli regularnie nadwerężasz swoje palce i nadgarstki, możesz w przyszłości cierpieć na to schorzenie. Aby zapobiec chorobie, pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem oraz ściskaj specjalną gumową piłeczkę, która rozluźni i wzmocni napięte palce i nadgarstki.

Leczenie i rehabilitacja

Jeśli ból uniemożliwia ci funkcjonowanie, koniecznie udaj się do lekarza. W Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i Koninie znajdziesz profesjonalną poradnię ortopedyczną Rehasport, w której specjaliści wielu dziedzin współpracują ze sobą dla dobra pacjenta. Klinika ortopedyczna Rehasport zapewnia zarówno profesjonalne leczenie, jak i rehabilitację, dysponując ortopedami, chirurgami, fizjoterapeutami i rehabilitantami. Zarówno łokieć tenisisty, jak i łokieć golfisty można leczyć metodami nieoperacyjnymi. Leczenie chirurgiczne proponuje się w zaawansowanym stadium schorzenia i daje zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *